Dziś 70 lat Filharmonii
Dziś mija dokładnie 70 lat od powołania Filharmonii w Szczecinie. Została ona utworzona Zarządzeniem Nr 154 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 15 grudnia 1953 w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Państwowa Filharmonia w Szczecinie. Tym samym Filharmonia w Szczecinie jest najstarszą filharmonią na ziemiach zachodnich.
Filharmonii nie byłoby gdyby nie starania ówczesnego dyrektora Robotniczego Towarzystwa Muzycznego Janusza Cegiełły. Odziedziczył on orkiestrę i RTM w głębokim kryzysie, właściwie na krawędzi likwidacji, w ciągu roku zdołał jednak doprowadzić do prawdziwego odrodzenia tak zespołu jak i RTMu, doprowadzając do jego przekształcenia w filharmonię.

Ale Filharmonii nie byłoby także bez niezliczonych entuzjastów i pionierów, którzy kulturę muzyczną Szczecina budowali dosłownie z gruzów, a byli to m.in. Władysław Górzyński, Stanisław Gościniak, Felicjan Lasota, Stanisław Czapelski, Marian Lewandowski oraz muzycy, którzy tworzyli naszą ówczesną Orkiestrę. Piszemy o nich obszernie TUTAJ Dziś w ten niezwykły radosny dzień dla Filharmonii wspominamy tych niezwykłych ludzi ze szczególną wdzięcznością.

Dzisiejszego wieczoru na scenie w naszej złotej sali zabrzmi słynna Symfonia nr 5 Ludwiga van Beethovena, od premiery której 22 grudnia upłynie dokładnie 215 lat, oraz Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa, z Essi Hoglund w roli solistki. Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadzi dyrektor artystyczny i główny dyrygent maestro Rune Bergmann.
15-12-2023, 12:11:22